Náš tým

Bc. Veronika Sonnenscheinová

Zakladatelka a ředitelka Lesní školky Machanka

Verča pochází z početné rodiny z malebných Beskyd, prošla skautským oddílem a několik let pracovala s dětmi jako trenérka stolního tenisu, který dříve pod vedením legendární Marie Hrachové hrála závodně. Během studia archivnictví na vysoké škole v Brně dlouhodobě hlídala a spoluvychovávala děti svých přátel. Má ráda sporty všeho druhu, zejména horolezectví. Baví ji muzika, dobře ovládá hru na flétnu a u ohně ráda zpívá a hraje na kytaru. Má zkušenosti s vedením týmu z ekologicky zaměřené právní organizace, je trpělivá, odhodlaná, ráda se obklopuje lidmi a vytváří pro ně zázemí k seberealizaci.

"Přiměřená míra rizika a nekomfortu mně každý den posouvá o kousek dále a díky odvaze vykročit mám pocit, že se potkávám s těmi správnými lidmi, se kterými stojí za to vytvářet hodnotné věci. Věřím, že každé dítě má obrovskou zásobu odvahy, schopností a touhy objevovat. Těším se na vás a na nové inspirace."


Mgr. Eva Chropovská

Koordinátorka a hlavní pedagog Lesní školky Machanka

Evča je spokojená maminka, dlouholetá skautka, vystudovaná pedagožka (předškolní výchova, učitelství 1. stupně ZŠ, speciální pedagogika). Odjakživa obklopená dětmi a přírodou. Před narozením syna pracovala jako pedagog volného času a od 15 let věnuje většinu svého volného času dětem - na skautských schůzkách, výletech, víkendovkách, táborech. Optimistka, která na každém vidí hlavně to dobré. Miluje začínající jaro, večery s kytarou u ohně, léto na skautském táboře a čerstvě utržené ovoce. Její vysněné povolání zahrnuje děti, přírodu a svobodu - takže se dá říct, že na Machance se sny stávají skutečností!


"Věřím, že příroda má velkou moc a že děti jsou lidé, kteří nepotřebují vodit za ručičku, ale pokud mají prostor, přirozeně a bez námahy se naučí vše, co potřebují. Těší mě, že na Machance můžu dětem tento prostor poskytnout a radovat se společně s nimi z jejich objevů a pokroků."


Mgr. Lucie Kašparová

Průvodkyně

Lucka je aktivní a neúnavná máma stejně aktivních a neúnavných dvou kluků. Prošla skautem a vedením táborových oddílů. Láska k přírodě ji přivedla na Přírodovědeckou fakultu MU v Brně. S rodinou žije u přehrady v domku u lesa s velkou zahradou, kde sleduje úžasnosti přírody a odhodlaně zkouší, co všechno se dá vypěstovat. Miluje pohyb, tanec, jógu a zpěv. Má ráda výletování, objevování zajímavých míst a učení se novým věcem. Souzní s vizemi svobodného učení a respektujícího přístupu k dětem. Lesní školka je pro ni propojení přírody, dobrodružství, pohybu a sdílení v komunitě.

"Na svět se snažím dívat bez předsudků, strachů a vzorců. Důležitou hodnotou je pro mne duševní a duchovní svoboda. Taková svoboda je přirozená pro malé děti, proto práce s nimi je pro mne oboustrannou inspirací."

Lucka 


MUDr. Alena Sulitková

Průvodkyně, vedoucí provozu

Ala je maminka a začínající lékařka. Vyrůstala na malé slovenské vesnici obklopené lesy jako nejstarší ze 4 sourozenců. Od střední školy pracovala s dětmi jako vedoucí a zdravotník na táborech, kde nasbírala hodně zkušeností a naučila se improvizovat a řešit věci za pochodu. Za nejlepší hodnocení pokládá milou dětskou úpřimnost. Má ráda hudbu, fotografování, poznávání nových míst, procházky v přírodě a letní hvězdnou oblohu.


"Machanka a děti mě učí míň plánovat, víc prožívat "tady a teď" a víc si vážit to, co máme.
Pozorovat děti, jak rostou a objevují svět, je pro mě velká inspirace; být jim průvodcem velká čest."


Ing. Ester Pochopová

Průvodkyně

Ester vyrůstala na Vysočině na samotě u lesa, obklopená přírodou. Jako dítě chodila do skauta, na vysoké hlídala děti známých a po ukončení studia odjela na rok do Anglie jako Au-pair. Ester má doma dva lesní skřítky. Během mateřské si udělala rekvalifikační kurz Lektor práce s rodinou a pak vedla přírodovědný kroužek pro děti 3 - 6 let. Následoval rekvalifikační kurz Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky a vedení lesního klubu pro maminky s dětmi. Ráda tráví čas v lese, tvoří z přírodních materiálů, vzdělává se, čte knihy, cestuje, zahradničí, tančí a zpívá. Miluje stromy, vůni přírody, chůzi naboso v trávě, zpívání u táboráku, chození po horách.

"Děti jsou pro mě velkou inspirací. Baví mě s nimi poznávat svět, naslouchat zvukům přírody, pozorovat zvířata, tvořit... Lesní školka je pro tohle to nejlepší prostředí."


Petra Havlová

Průvodkyně

Peťa, maminka dvou rarachů, cestovatelka, skautka. S rodinou žije na Jelenici. Má ráda chození i běhání po horách, vůni přírody, jarní deštíky a pestrou barvu podzimu. Říká o sobě, že je kreativní snílek, který musí stát pevně nohama na zemi. Skauting ji naučil postarat se nejen sama o sebe, ale také o různorodé skupiny dětí. Zkušenosti využila jako au pair a při dlouholetém cestování po světě.

"Lesní školka je pro mě příležitost zapojit se se svými dětmi do komunity podobně smýšlejících lidí a vzájemně se obohacovat."


Jitka Krajčovičová

Chůva

Jitka pochází z podhůří Jeseníků. Je babičkou čtyř vnoučat. Nyní žije ve Veverské Bítýšce. Má ráda přírodu, jízdu na kole a kolečkových bruslích, v zimě běžky a lyže. Jejími koníčky jsou všechny ruční práce a teď nejvíce šití. Její kladný vztah k dětem je dlouhodobý, již v raných letech se starala o mladší děti a to ji provází celým životem. Pracovala přes dvacet let ve zdravé výživě v Brně, ale pak se rozhodla, že si splní svůj sen a bude pracovat s dětmi. Tři roky pracovala jako au pair v rodinách a poté se rozhodla, že si dodělá potřebné vzdělání, aby se mohla věnovat dětem na plný úvazek.

"Práce v lesní školce je můj splněný sen a to nejhezčí na tom je, že jsem s dětmi v přírodě a můžeme společně poznávat všechny krásy přírody od jara až do zimy."