Lesní kronika

MACHANKA
4. - 8. listopadu 2019


Pondělí 4. 11. 2019 (Verča, Jolana, Jitka a 14 dětí)

V ranním kruhu naše písnička, povídání o stromech, které shazují kabát a které si nechávají kabát na zimu, hlasování zda půjdeme k jámě nebo prozkoumat úplně nové místo.

Dopoledne průzkumná výprava směr hrad Veveří, zastávka u rozcestníku, nemohli jsme se rozhodnout, kam půjdeme a tak jsme začali svačit. Nakonec jsme zůstali v místě svačinky a po chvilce zkoumání okolí jsme přišli na to, že je kolem nás hromada šišek a začali jsme hrát šiškovou bitvu. Po bitvě jsme byli všichni tak uřícení a utahaní, že jsme se sbalili a vydali se na cestu zpět. Cestou zpět jsme hráli na reportéry ČT. Jeden z průvodců dostal klacek jako mikrofon a děti s ním natáčely rozhovor o Machance. Zjistili jsme, že máme super školku, kde se dějí fakt zajímavé věci.

Na oběd nám připravila Katy "kečupovou" polévku s obrázky :)

Odpoledne jsme na pozemku našli piliny a barevné lístky a ty jsme použili na výrobu stromu přání. Děti kutily vzadu na hromadě hlíny, vařily a hospodařily.

Úterý 5. 11. 2019 (Verča, Jíťa a 12 dětí)

Ranní kruh byl až po nějaké době, protože se Verča hrozně rozčílila, když uviděla, že chybí zobáček od rýny, kterým nám přitéká voda do barelu. Všichni jsme šli hledat zobáček a děti dostaly nové antidestrukční pravidlo chování na pozemku. Kruh jsme poté udělali v teepee, protože hodně pršelo, tak jsme si rovnou dali i svačinku.

Dopoledne jsme vyrazili do lesa na výpravu hledat kaluže. Prošli jsme kolem lodi směrem k ohradě a zpět zase na Machanku. Výprava stačila dostatečně na to, abychom po návratu povylívali vodu z gumáků.

Na oběd jsme si pochutnali na fazolové polévce s párkem a chlebíkem. Během odpočinku jsme hráli na kytaru a děti spokojeně odpočívaly.

Odpoledne jsme kreslili vodovými barvami a vytvářeli listy z tvrdého papíru, na které jsme v průběhu dopoledne dopisovali svá přání. Povídali jsme si o svých snech a přáních, o tom, že by měl svět vzniknout znovu a s dinosaury, že bychom měli mít mašinky a chtěli být šťastní.... přání jsme pak lepili do koruny stromu.

Středa 6. 11. 2019 (Verča, Ala, Jitka a 15 dětí)

Ráno jsme si s druhou várkou dětí, co šla pěšky, hráli na popeláře a sbírali odpadky, které byly všude kolem a podařilo se nám naši cestičku hezky uklidit. V ranním kruhu nás čekalo překvapení - nový velký buben. Hodně dětí chtělo říct, co má nového, tak koloval malý bubínek a dozvěděli jsme se, že někdo má novou termosku, batoh, ponožky, boty, nebo nic :) Přivítali jsme Machanku a domluvili se, kam zajdeme na výpravu.

Dopoledne jsme šli na nové šiškové místo, které jsme objevili v pondělí. Čekala tam na nás velká a hluboká kaluž, kterou po svačince děti hned vyzkoušely (a byla to zkouška i pro boty).Během svačinky kolem nás jelo auto - hádali jsme, kam asi tak může jet, třeba na Veveří, a přemýšleli jsme nad tím, že bychom se tam někdy na jaře mohli vydat na výpravu. Sbírali jsme šišky do velké papírové tašky (která se nám pak cestou začala trhat), nejdřív rukama, pak děti začaly napichovat šišky a listy na klacíky a tak je přenášet. Některé šišky skončily v kaluži, jinými jsme se snažili trefit u hry na zákeřné veverky. Pod stromy jsme našli velkou hlubokou díru, někdo navrhl, že tam možná bydlí tlustá žížala. Nakonec jsme do díry nacpali šišky (zasadili je), zahrabali hlínou a pak blátem, které děti přenášely pomocí klacíků z kaluže. Někdo se bavil běháním do kopečku a pak klouzáním po zadku dolů.

Na oběd jsme měli hovězí vývar a u odpočinku četli pohádku o kocourkovi Modroočkovi a tmě.

Odpoledne se děti hned rozběhly ven za chatu. Nejvíc si jich hrálo na kupě hlíny, někdo nakládal na kolečka piliny a vozil je po pozemku. Abychom neměli vykopané jámy všude na pozemku, domluvili jsme se, že budeme kopat v záhonku. Pohrabali jsme další listí a vyčistili skříňku na nářadí. Podařilo se nám dokončit strom přání, na který jsme dolepili listy a pak ho přitloukli na dřevník. Svačinku jsme měli venku a v závěrečném kruhu jsme si řekli básničku o létajících listech a každý řekl, co se mu dnes líbilo. Pak byl vznesen dotaz, jestli by děti mohly k Verči domů na návštěvu - k čemu se hned přidali všichni, že chtějí taky :) Domluvili jsme se, že to někdy nějak vymyslíme a rozloučili jsme se písničkou.

Čtvrtek 7. 11. 2019 (Lucka, Ester, Jitka a 12 dětí)

V ranním kruhu jsme přivítali Machanku písničkou. Protože byly děti nesoustředěné a nevyběhané, rozhodli jsme se, že vyrazíme na výpravu a popovídáme si u svačiny.

Dopoledne jsme vyrazili k lodi. Po cestě se z nás stali dinosauři, tryskošneci, veverky, medvědi atd. Náš svačinový pařez počůralo jedno machanče hned, jak k němu doběhlo, tak jsme posvačili opodál. Povídali jsme si, jaké známe hudební nástroje, jak se na ně hraje a z čeho bychom si mohli v lese udělat různé zvuky. Našli jsme klacíky různých velikostí a tvarů a zkoušeli, jak různě znějí. Mezitím na lodi probíhala hra - loď narazila na maják i se spoustou pasažérů. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Na oběd jsme měli žlutou polévku. Než všichni dojedli a nachystali se na odpočinek, Lucka vyprávěla o tom, jak vždycky chtěla hrát na kytaru, ale přišlo jí to hodně složitý...až se jednou hecla a....zahráli a zazpívali jsme si Grónskou zem. U odpočinku jsme si přečetli Krysaře.

Odpoledne jsme se pustili do výroby hudebních nástrojů do naší kapely. Jedna parta provrtávala skořápky a navazovala na klacík. Druhá natírala ruličky od toaletního papíru, ze kterého zítra vzniknou originální hrkačky. Také jsme zkoušeli míchat barvy, aby vznikla např. oranžová. Protože nám dlouho trvalo, než se všichni oblékli, nezbylo moc času - a tak jsme se rozhodovali mezi posíláním bubínku nebo hraním na nové nástroje. Vyhrály nástroje a tak jsme se rozloučili písničkou i s doprovodem.

Pátek 8. 11. 2019 (Lucka, Ester, Jiřka a 16 dětí)

V ranním kruhu jsme přivítali Machanku písničkou a pak nám Ester vyprávěla, že byla na koncertě. Jaké tam hrály hudební nástroje a kdo tam všechno ještě byl. Děti zkoušely napodobit, jak se různé nástroje drží a jak se na ně hraje.

Dopoledne jsme si rozdělali oheň, protože bylo docela chladno. Svačinu jsme si dnes dali v kruhu. Po svačince chtěli všichni vyndat nářadí a vrhli se na hromadu hlíny. Na hromadě se hledaly poklady, prokopávaly se tunely, různé cesty... Někdo pomáhal s hrabáním listí, vybíráním klacíků, nakládáním na kolečka a odvozem. Největším dopoledním úspěchem bylo, když se z hromady podařilo vykopat velikou trubku, kterou děti společně s vypětím všech sil naložily na kolečko a až potom řešily, kam vlastně s ní. Z prkna a pařezu vznikla skluzavka pro duběnky. Před obědem jsme si četli knížky a děti zkoušely poznávat různé hudební nástroje v knížce s magnetkama.

Na oběd byl špenát s vajíčkem, brambory a tofu. Při odpočinku jsme si četli Příběh ukrytý v notách (Čtvero ročních dob v jediném dni s hudebními ukázkami od Vivaldiho).

Odpoledne si děti malovaly a dotvořili jsme naše nová chrastítka. Potom jsme hráli na dirigenta a kapelu. Všichni vyzkoušeli své nové nástroje a přitom jsme zpívali a hráli na kytaru a děti se střídaly v dirigování. Svačinku jsme si dali vevnitř a pak už jsme se oblékli a v kruhu se rozloučili písničkou a všichni jsme sborově řekli lesu, co se nám dnes nejvíce líbilo.