Lesní kronika

MACHANKA
6. - 10. ledna 2020


Pondělí 6. 1. 2020 (Ala, Jiřka, Jitka a 14 dětí)

Ranní kruh jsme si udělali u borovice - přivítali jsme se a jelikož hodně dětí hned ráno mluvilo o Vánocích, podávali jsme si dva klacíky, s kterými vždy každý bouchl o sebe a řekl jednu nejhezčí věc, kterou si našel pod stromečkem. Pak jsme zamávali Jitce, která jela s červeňákem na Machanku pořádně zatopit a my jsme se vypravili pěšky.

Dopoledne jsme strávili procházkou. Nejdříve se bubnovalo klacíkama o sebe do rytmu, pak někdo bubnoval i o pařez. U kruháče jsme si dali turbosvačinku, protože na sezení byla dost zima a kdo se najedl, vylezl na vyvrácený strom (další "loď"), nebo si dával kolečka kolem stromu. Cestou lipovou aleji na nás příjemně svítilo sluníčko. Děti čistily kanály, které vedly přes cestu, hledali jsme kouzelné kamínky, díky nimž frflající přestali frflat, někomu i splnily tajné přání :) U Huberta jsme si dali čajovou přestávku a pak povolali Jitku s červeňákem. Když jsme se vyvezli nahoru, děti rozbíjely led na pískovišti nebo sbíraly jehličnaté větvičky po pozemku.

Na oběd jsme měli svíčkovou s knedlíkem a když všichni dojedli, rozbalili jsme dáreček pod stromečkem - novou knížku "Mizící hmyzíci", kterou jsme si rovnou začali číst u odpočinku.

Odpoledne si děti kreslily v chatě, hrály si s kostkami a dřevěnou stavebnicí. Po svačince jsme se vypravili ven, kde jsme rozebrali, smetáčkem vyčistili a znovu poskládali náš vozík a komu nebylo zametání dost, vzal větší smetáky z nářadí a pokračoval před chatou. Nasypali jsme do jámy pro zvířátka oříšky, na kupě hlíny jsme dělali díry, z jehličí se vařila polévka, pokračovalo se i s rozbíjením ledu na pískovišti. Na velkém "sekacím" pařezu si děti hrály na auto, někdo zkoušel houpat se na nakloněné rovině. V závěrečném kruhu jsme si řekli, co se nám nejvíc líbilo a rozloučili se písničkou.

Úterý 7. 1. 2020 (Ala, Jiřka, Jitka a 14 dětí)

Ráno jsme s várkou, která šla pěšky, došli u čůrání k velkému zjištění - že "to" zmrzlé, po čem kráčíme, je tráva :D

V ranním kruhu jsme přivítali návštěvu, která se přišla podívat, jak to u nás ve školce chodí, tak jsme se všichni představili, přivítali i Machanku a pak popřáli oslavenci k narozeninám a zazpívali narozeninovou písničku. Svačinku jsme si dali v chatě, protože teploměr venku ukazoval zatím tenhle školní rok rekordních -8°C. Dopoledne jsme vyrazili na výpravu na zamrzlé kaluže. Dnes bylo tak zima, že ani ty největší se nedaly probořit. Někdo na nich bruslil, jiní se snažili všemi silami led rozlámat. Dělali jsme podpalováčky ze smrkových větviček, pak se průvodce vrátil pro kbelíky a děti "těžily" led z kaluží, které se rozbít daly, nakládaly kousky do kbelíků, které jsme si pak vzali s sebou na Machanku. Na pozemku se led pak využil na vaření a skrývání pokladu.

Na oběd jsme měli kuřecí vývar s nudlemi, pak rozbalili další knížní dáreček a u odpočinku pokračovali ve čtení "Mizící hmyzící" o krtonožce.

Odpoledne jsme si o krtonožce ještě přečetli a ukázali si, jak vypadá, děti si kreslily, u krbu se loupala levandule, někdo pomáhal Jitce se svačinkou. Prohlíželi jsme si kartičky s ptáky a říkali si, které známe a které můžeme vidět i kolem Machanky. Svačinku jsme si dali vevnitř a pak se vypravili ven. Tam si děti hrály na policajty a zloděje - určili, kdo bude zloděj a toho pak honily kolem chaty. Nasypali jsme ptáčkům oříšky, někdo se snažil rozlámat led na pískovišti, na velkém pařezu se jezdilo jako v autobusu. V závěrečném kruhu každý předvedl zvuk, jak zamrzá voda (a parádně jsme se u toho pobavili). Rozloučili jsme se machankovskou písničkou.

Středa 8. 1. 2020 (Ala, Jitka a 14 dětí)

V ranním kruhu u ohniště jsme se přivítali písničkou a řekli si, jak jsme se dnes vyspali a na co se těšíme. Svačinku jsme si dali na pohodičku v chatě a vyrazili ven.

Dopoledne jsme hlasovali, jestli vyrazíme na výpravu k lodi nebo k zmrzlým kalužím. Vyhrály kaluže, tak jsme se jak turbomašinka přesunuli na vybrané místo. Děti se hned pustily do "kutání" ledu, rozbíjely ho klacíky, dnes to šlo trošku líp, protože už nemrzlo. Někdo se bavil skákáním na led (a skoro pořád padal), banda "vyhledávačů ledů ze starých časů" nejdřív zkoumala kaluže a pak se pustila do stavby domečku pro veverky. Měli jsme s sebou i oříšky a když byl domek hotový, nasypali jsme je na oříškové místo. Klády kolem kaluží posloužily jako bicí, bubnovalo se klacíky.

Na oběd jsme měli gulášovou polévku a rozbalili posledný knižní dárek - dnes to bylo Zahradničení s dětmi. U odpočinku jsme pokračovali s knížkou "Mizící hmyzíci".

Odpoledne děti kreslily svou rodinku, někdo pomáhal Jitce s nošením svačinkových krabiček a natíráním chlebíků. Děti si prohlížely knížky a obrázky ptáčků. Po svačince jsme se vypravili ven, kde si děti zkoušely z hrnce, desky a kamene udělat houpačku a zkoušely, jak vysoko vyletí kámen, když někdo na druhou stranu skočí. Někdo pak ukládal na desku kameny podle velikosti. Na konci dne jsme měli opravdický koncert. Začalo to nenápadně - bubováním vařečkou na převrácený hrnec. Poté se všichni přidali, vařečky jsme raději vyměnili za klacíky, posloužili i dvě pokličky, deska jako kytara a slyšet nás bylo snad až na Kamechách :) V závěrečném kruhu jsme si řekli co se komu líbilo a rozloučili se písničkou.

Čtvrtek 9. 1. 2020 (Ester, Lucka, Jitka a 13 dětí)

S první várkou jsme na Machance pověsili vaky a pak jsme společně rozdělali oheň v kamnech. Druhá várka si po cestě povídala o dinosaurech. Domluvili jsme se, že druhý den přineseme knížku o dinosaurech a prohlédneme si ji. Ranní kruh jsme měli vevnitř. Přivítali jsme Machanku písničkou a pak jsme si povídali o počasí, co se dnes stalo s těmi zamrzlými kalužemi, když se tak oteplilo. Dali jsme si svačinku a pak už jsme vyrazili na výpravu.

Dopoledne jsme strávili celé u Lodě. Postavili jsme novou kajutu v podpalubí a někoho napadlo, že je potřeba zatopit, tak tam děti začaly nosit klacíky a připravily parádní ohniště. Kdo plul na lodi, tak se rozhodně nenudil, protože loď v jednu chvíli hořela, tak jí všichni hasili, v jednu chvíli se potápěla, to už bylo horší... :-) Ale děti si se vším dobře poradily. V jednu chvíli skoro všechny děti seděly na lodi a koukaly se směrem na cestu. Zjistili jsme, že se prý koukají na pohádku :-) Většina dětí testovala gumáky a kalhoty v četných kalužích. A na Machanku jsme tak přišli řádně zabahnění.

Na oběd jsme měli čočkovou polévku s opečeným chlebem. Přečetli jsme několik kratších příběhů z knížky Chumelení.

Odpoledne si někdo maloval, předškoláci se vrhli s nadšením na pracovní listy se zimní tématikou a pak jsme všichni čarovali. Na bílou čtvrtku jsme kreslili bílou voskovkou obrázky, které vůbec nebyly vidět. A pak jsme udělali čáry máry, vzali si na pomoc vodovky a místo kouzelné hůlky jsme měli štětec. A všichni byli překvapení, jak krásně jsou najednou tahy voskovkou vidět. Někomu se to líbilo tolik, že těch obrázků namaloval několik :-) Dali jsme je uschnout a zítra si je všechny děti chtějí odnést domů. Svačinku jsme si dali vevnitř a všem moc chutnaly upečené muffiny od jedné maminky. Zbytek času jsme strávili tím, že jsme rozdělovali zablácené oblečení, které si děti moc nepoznají pod tou vrstvou bahna, a odhadovali, které holiny Demary patří na čí nohu, protože je mají skoro všichni. U ohniště jsme se rozloučili písničkou a každý řekl, co se mu dnes líbilo.

Pátek 10.1. 2020 (Ester, Lucka, Peťka a 16 dětí)

S druhou várkou jsme pěšky prosvištěli loukou a potom v lese jsme si zahráli na stopaře. Zkoumali jsme zmrzlé stopy v blátě a také četli čísla na stromech. Ranní kruh a svačinku jsme si dali uvnitř. Zazpívali jsme písničku a protože se k nám připojila nová kamarádka, zahráli jsme si seznamovací hru "bumtarata na buben".

Dopoledne jsme se vypravili do lesa. Rozhodli jsme se vytvořit si velké hnízdo z klacků, abychom měli další cíl našich výprav. Jako základ jsme vytvořili kruh z větších klád a ty jsme obskládali klacky. Mezitím se opodál rozjel další projekt - teepee. Když nás stavba hnízda omrzela, našli jsme spadlý smrk. Děti si z něho nejdřív udělaly bunkr, houpačku a nakonec se jej snažily odnést o kus dál. To se ale nedařilo, proto svolaly celou bandu a nakonec strom společně odtáhly. Pak jsme se rozhodli, že se potřebujeme posilnit a vyrazili jsme na oběd.

K obědu byla hrášková polévka. Moc jsme si pochutnali a než všichni dojedli, prohlíželi jsme si s ostatními slíbenou knížku o dinosaurech se spoustou okének se zajímavostmi. Děti to moc zajímalo a vzájemně se obohacovaly o své znalosti. U odpočinku jsme četli další příběhy z knížky Chumelení.

Odpoledne si předškoláci zkusili vyplnit několik pracovních listů a potom si všichni malovali, také jsme doplnili naše přání na šňůrku a skončili jsme opět u prohlížení dinosauří knížky. Po svačině jsme se oblékli a vyrazili ven. Největším lákadlem byla velká polozmrzlá kaluž na plachtě na pískovišti. Děti tříštily led a vařily ledovou polévku. V kruhu jsme si řekli, co se komu líbilo a rozloučili se písničkou. Druhá várka ještě připevnila na chatu strom přání. Děti asistovaly, přikulily špalík, abychom na to dosáhli, podávaly připínáčky a zkoušely i zatloukat kladivem.